Історія Відділення Ортопедичної Артрології та Ендопротезування

назад

Відділення Ортопедичної Артрології та Ендопротезування формувалося з початку відкриття медико-механічного інституту, а офіційно як ортопедичне відділення створене 6 вересня 1947 року за наказом НКОЗ УРСР.

За останні 20 років фахівці відділення захистили 9 докторських і 26 кандидатських дисертацій, опублікували 10 монографій, 481 наукову роботу, отримали 59 авторських свідоцтв на винаходи і патенти, створили 253 раціоналізаторських пропозиції.

У різні роки відділення очолювали проф. Ситенко М. І., член-кор. АМН СРСР Новаченко М. П., проф. Маркс В. О., проф. Шкуров Б. І., академік АМН і НАН України, РАМН Корж О. О., проф. Блінов Б. В. проф. Талишинський Р. Р., проф. Куліш Н. І.

За значний внесок у розвиток ортопедичної онкології академіку Коржу О. О. присуджено Державну премію СРСР.

Професор Куліш М. І. став лауреатом Державної премії України за досягнення в галузі реконструктивно-відновлювальної хірургії кульшового суглоба.

ПРОФЕСОР СИТЕНКО М. І.

Засновник найбільшої школи ортопедів-травматологів, один з організаторів охорони здоров’я в нашій країні. Організував першу кафедру ортопедії і травматології, створив журнал «Ортопедия, травматология и протезирование». Він автор ідеї та ініціатор створення школи-санаторію для дітей з ортопедичними захворюваннями. Запропонував і детально розробив понад 15 оригінальних операцій. За його ініціативою проведено перший Український з’їзд ортопедів-травматологів та працівників протезної справи.

ЧЛ.-КОР. АМН СРСР НОВАЧЕНКО М. П.

Розробив і вдосконалив кілька напрямків: регенерацію кісткової тканини та кісткової пластики, реконструктивно-відновну хірургію суглобів, хірургічне лікування кісткових пухлин, травматологію, антибактеріальне та хірургічне лікування кістково-туберкульозних хворих; ампутацію та протезування. Очолював кафедру ортопедії і травматології інституту удосконалення лікарів. Працював відповідальним редактором журналу «Ортопедия, травматология и протезирование».

АКАДЕМІК АМН І НАН УКРАЇНИ, РАМН КОРЖ О.О.

Один із засновників вітчизняної ортопедії-травматології, автор нових наукових розробок у галузі лікування захворювань і ушкоджень опорно-рухової системи. Працював над проблемами кісткової алотрансплантації, протезування і протезобудування в Україні. За його ініціативи почали досліджувати нові матеріали для внутрішньої (кераміка) і зовнішньої фіксації (ортезування, стрижневі апарати), розпочато ендопротезування суглобів. Накопичений ним матеріал щодо гетеротопічної осифікації дав можливість визначити причини виникнення осифікатів й розкрити окремі механізми їх патогенезу. Отримані фундаментальні знання в галузі регенерації кісткової тканини допомогли багатьом лікарям вдосконалювати лікування переломів кісток. Корж О. О. — автор оригінальних методик хірургічних втручань
у разі деформації хребта, грудної клітки, кульшового суглоба. У 1977 р. за розробку і впровадження методики пересадки великих кісткових алотрансплантатів йому в складі групи вчених присуджено Державну премію СРСР. У 1982 р. Корж О. О. удостоєний звання «Заслужений діяч науки УРСР».

ПРОФЕСОР БЛІНОВ Б. В.

Вивчав патологію великих суглобів, проблеми кісткового туберкульозу, розробляв методи відновного лікування кульшового суглоба за умов вродженого вивиху стегна і туберкульозних процесів.

ПРОФЕСОР МАРКС В. О.

Разом з М. І. Ситенко організували перший в Україні дитячий ортопедичний профілакторій. Займався розробкою системи обстеження ортопедичного хворого. Йому належить велика заслуга в проведенні фундаментального дослідження з регенерації кісткової тканини. Нагороджений орденом «Трудового Червоного Прапора», почесним знаком «Відмінник охорони здоров’я».

ПРОФЕСОР ШКУРОВ Б. І.

Займався хронічними захворюваннями опорно-рухової системи, зокрема ревматичними і дистрофічними, їх хірургічним лікуванням, шкірною пластикою, вивчав виробничий та сільськогосподарський травматизм, працював над проблемами лікування вивихів і переломів кісток, особливо вогнепальних, та їх наслідків.

ПРОФЕСОР ТАЛИШИНСЬКИЙ Р. Р.

Керував відділом ортопедії та відновної хірургії Харківського інституту травматології та ортопедії ім. проф. М. І. Ситенка, був головним травматологом у Харківській області. Розробив два хірургічних доступи (черезплевральний до тіл грудних хребців і комбінований лобково-стегновий), спосіб фіксації кісток (співавт. О. О. Корж), метод «напіввідкритої» ахіллотомії. Описав дію променя лазера на кістки. Займався питаннями хірургії таза, електростимуляції остеогенезу та регенерації.

ПРОФЕСОР КУЛІШ М. І.

Завдяки вагомим пропозиціям вдосконалив лікування хворих із пухлинами таза, розширив досить складні хірургічні втручання. Розробив нові способи радикально-зберігальних і відновлювальних операцій на кістках таза. Нагороджений нагрудним знаком «Винахідник СРСР». У співавторстві з О. О. Коржем та інженером Д. М. Середою уперше в Україні провів наукові дослідження, а потім створив нові конструкції ендопротезів кульшового суглоба. За багаторічну працю і великий внесок у розвиток медицини нагороджений почесним знаком «Відмінник охорони здоров’я», Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР. Йому присуджено звання «Заслужений діяч науки і техніки України». За великий внесок у розвиток реконструктивної хірургії кульшового суглоба удостоєний звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки.

Scroll to Top