Text Size

ДУ «Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. М. І. Ситенка НАМН України»

ДУ «Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. М. І. Ситенка НАМН України»

+38 (050) 554-10-10 +38 (063) 554-10-10 +38 (098) 554-10-10

Записатися на консультацію

Біль в шиї

Згідно визначенню The Neck Pain Task Force «біль в шиї може бути ознакою практично будь-якого розладу та захворювання, яке локалізується вище лопаток» та обмежене «болем, що знаходиться в анатомічній ділянці шиї…, з або без ірадіації в голову, тулуб або верхні кінцівки» (Guzman J.et al.,2008). У 2015 році більш ніж третина мільярда людей у всьому світі страждали від болю в шиї тривалістю більш ніж 3 місяці (Hurwitz EL.et al, 2018). Біль в шиї являється розповсюдженою скаргою пацієнтів, що часто рецидивує та довго триває (Xiao A. Y. Q. et al, 2015). Джерелом виникнення болю в шиї виступають дуговідросчасті суглоби, фіброзні кільця, зв’язки та інші анатомічні утворення хребтового стовпа, м’язи та сухожилки, корінці та нервові стволи, хребцеві артерії, тверда мозкова оболонка.

Для діагностики та менеджменту болю в шиї використовують так звану систему червоних прапорців. Ця система включає наявність гострого («удар по голові») сильного болю в шиї та/або потилиці, лихоманки, необгрунтоване зменшення ваги, наявність у пацієнта з болем в шиї на даний час чи в попередньому онкологічних захворювань, наявність прогресуючої неврологічної симптоматики (слабкість м’язів верхніх та нижніх кінцівок, порушення чутливості, утруднення ходи та ін.), наявність болю в грудній клітці та в лівій руці та інше. Наявність цих симптомів сигналізує лікарю о необхідності подальшого дообстеження пацієнта.

У 80% пацієнтів біль регресує самостійно (без будь-якого лікування) протягом наступних 2 міс. Проте якщо біль інтенсивний, тривалий чи супроводжується хоча б одним з наведених вище симптомів це потребує звернення до лікаря.

Лікування болю в шиї включає імобілізацію (носіння комірця), масаж та мануальну терапію, тракційну терапію, фізичну терапію (ізометричні та ізотонічні вправи), фармакотерапію (нестероїдні протизапальні препарати, міорелаксанти), лікувально-діагностичні блокади, акупунктура, фізіотерапія (електро- та магнітотерапія, ультразвукова терапія та інше).

В профілактиці болю в шиї добре себе зарекомендували фізичні вправи, раціональне облаштування робочого місця.

Спеціалісти ДУ «Інститута патології хребта та суглобів ім. проф. М.І. Ситенка» вже багато років займаються вивченням, діагностикою та консервативним та оперативним лікуванням хворих з болем в шиї.