Відділ захворювань та пошкоджень хребта
Відділ захворювань та пошкоджень хребта:
Керівник відділу
Відділ захворювань та пошкоджень хребта було засновано у 1965 році. У різні роки відділ очолювали д.м.н професор Микола Іванович Хвисюк (1965 – 1977), д.м.н. професор Геннадій Харлампович Грунтовський (1977 – 2005), з 2006 року відділ очолює д.м.н. Володимир Олександрович Куценко.
Історично склалося, що основними напрямками розвитку лікування у відділенні пошкоджень та захворювань хребта стали хірургічні методи лікування.
З 1965 року до теперішнього часу хірургія хребта з зачаткового стану зросла в найвищу галузь ортопедії. У 70-х роках вперше в світі була розроблена технологія відкритої передньої репозиції зсунутого хребця та міжтіловий спондилодез при спондилолістезі, яка увійшла в арсенал хірургічного лікування пацієнтів зі спондилолістезом усього світу. С того ж часу і до сьогодні розроблено серія ендопротезів для лікування різних утворень хребта при його ушкодженнях. З кінця 80 років особливе місце у наукових дослідженнях займає новий напрямок – лікування кісткової патології з використанням біологічно інертних керамік, ці дослідження продовжуються та удосконалюються і сьогодні. В останні роки отримані нові дані о ролі хребтово-тазового дисбалансу в етіології та патогенезі спондилолістезу, механізмах стенозування хребтового каналу.
У відділі вертебрології концентруються найбільш складні хворі з усієї України та інших країн. Здійснюється хірургічне лікування ушкоджень та деформацій хребта після травм, спондилолістезу, остеохондрозу, нестабільності, пухлин. Використовується широкий спектр оперативних втручань – від напівзакритих операцій на міжхребцевих дисках до тотального видалення хребців при онкологічних захворюваннях. При хірургічних втручаннях широко використовуються імплантати, ендопротези з різних видів кераміки, пристрої транспедикулярної фіксації як відомих виробників, так і власної розробки.
Найбільш вагомими досягненнями співробітниками відділу в історичному аспекті є фундаментальні, теоретичні та експериментальні дослідження дегенеративно-дистрофічних захворювань та ушкоджень хребта, які обумовили розвиток вертебральної хірургії.
Співробітниками відділу опубліковано 5 монографій, більш ніж 500 наукових робіт, одержано понад 50 авторських свідоцтв та патентів.